Domovská stránka    /  Aktuality    /  Firemní aktuality    /  Prkénka dřevená nebo plastová

Prkénka dřevená nebo plastová

Domníváte se, že prkénka dřevěná nejsou příliš hygienická? Mýlíte se....
Mnozí se domnívají, že krájecí prkénka z plastu jsou hygieničtější než prkénka dřevěná.
Nejedna studie ale prokázala, že tomu tak není.  Podle dánského technologického institutu dřevo poskytuje bakteriím  méně životaschopné podmínky než plasty, a tak je u dřevěných prkének hrozba kontaminace potravin bakteriemi mnohem menší než u prkének plastových.
Čím toto zjištění další studie zdůvodňují?
Uvádějí, že plastová krájecí prkénka mají sice neporézní povrch, který by měl být snáze čistitelný, ale  s každým dalším použitím vznikají krájením nožem nové a nové rýhy, kde se bakterie snáze zachycují a přežívají i následné omytí prkénka vodou. 
Při poškození povrchu dřevěných krájecích prkének také dojde k penetraci bakterií do vrstev dřeva, ale důsledkem přirozeného antibakteriálního účinku dřeva už nejsou schopny návratu na povrch. 
Německá bioložka Annett Schönwälder uvádí, že antibakteriální účinek dřeva je dán fyzikálními vlastnostmi dřeva, které zajístí, že omytím a následným osušením prkénka dojde k odvodu vlhkosti, což způsobí usmercení bakterií. Kromě toho na bakterie působí látky obsažené ve dřevě, například polyfenoly, které vytvářejí chemické vazby zabraňující fyziologickým pochodům bakterií. 
Co zmínit závěrem? 
 
Stále platí to, že je nutné dřevěná prkénka po každém použit řádně umýt. Jejich výhodou je, ale podle američana Dean O.Clivera fakt, že malé výpadky v hygienických postupech u nich nejsou tak nebezpečné jako u prkének plastových. 
 
Pokud vás tato studie předvědčila a uvažujete o prkénkách dřevěných, tak je vám k dispozici náš eshop se širokým sortimentem dřevěného kuchyňského náčiní
Tisknout stránku
AKTUALITY
Bukové brikety 4,80 Kč/kg vč. DPH
Cena platná do vyprodání zásob.

Brikety lisované ze 100% bukového dřeva bez dalších příměsí a pojiv, s certifikátem FSC.
Vhodné i na grilování.
Více...
Nabídka laserování
Nabízíme využití laserových zařízení pro gravírování výrobků a řezání polotovarů ze dřeva.
Více...
TRIANGLE - NÁBYTEK ROKU 2022
Soutěž NÁBYTEK ROKU 2022, kterou pravidelně vyhlašuje Asociace českých nábytkářů, zná své vítěze. Je nám potěšením oznámit, že odkládací stolek TRIANGLE získal ocenění za mimořádně zdařilý design.
Více...
FOTOGALERIE
Kontakty
Dřevotvar družstvo
Slezská 535
Jablonné nad Orlicí
561 64
 
recepce: +420 465 677 111
e-mail: drevotvar@drevotvar.cz
 
Sledujte nás
 Navštivte nás na Facebooku Navštivte nás na YouTube 
 
 
Firma Dřevotvar byla založena v roce 1951 drobnými řemeslníky, kteří spojili své schopnosti a nadšení. Během let se rozvinula, zmodernizovala a dnes je Dřevotvar prosperující firmou, která prodává svoje výrobky do celého světa.
 
Evropská unie         
  
Mapa firemních prodejen nábytku
mapa
Zobrazení pro mobil×